Brass Swan Neck Wall
£147.00 ex. VAT
This Brass Swan Neck Wall is a timeless wall light featuring a large, glowing opal glass sphere paired with a graceful curved arm and oval backplate.

This Brass Swan Neck Wall blends timeless Victorian-inspired design with a clean, mid-century modern silhouette. Featuring a graceful “swan neck” curved arm finished in in a selection of finishes and made from solid brass, This Brass Swan Neck Wall exudes a warm, vintage character.
The centerpiece is a large, high-quality opal white glass globe that provides a soft, uniform diffusion of light, eliminating harsh glare and creating an inviting atmosphere. This versatile fixture is perfect for adding a touch of sophisticated charm to:
- Hallways and entryways for a classic welcoming glow.
- Bedside areas as an elegant alternative to traditional lamps.
Key Features
- Finish: Available in six different finishes
- Shade: Hand-blown Opal Glass
- Style: Traditional, Industrial, or “Schoolhouse” Retro.
- Mounting: Round matching brass backplate with decorative side-screws.
E2 Contract Lighting specialises in the manufacture of bespoke lighting solutions for our clients. If you can’t find what you need on our website. Contact our Sales Team who will work with you to create your ideal contract lighting solution.
Please note that this product is manufactured to order. Our current lead times mean that this product will be out for delivery 4 weeks after payment is confirmed. In the event that you wish to return this item, our made to order products are subject to a minimum 30% return fee. See our Returns page for more detail.
| Finish | Polished Brass, Satin Brass, Antique Brass, Bronze, Pewter, Raw Brass |
|---|---|
| Glass | Opal Globe No Neck |
| Shade Width (mm) | 200 |
| Lamp Holder | E14 |
| No. of Lamp | 1 |
| Lead Time | 4 Weeks |
| Bracket Height (No Shade) | 150mm |
| Bracket Width (No Shade) | 120mm |
| Projection (No Shade) | 260mm |


















